27 czerwca 2013

Trafiony piorunem (Struck by Lightning)

Podstawowe informacje
Gatunek komedia
Produkcja USA
Reżyseria Brian Dannelly
Scenariusz Chris Colfer
Czas trwania 83 minuty
Główne role Chris Colfer
Allison Janney
Rebel Wilson
Christina Hendricks
Sarah Hyland
"Trafiony piorunem" to film przedstawiający niezbyt długą historię życia Carsona Philipsa (w tej roli Chris Colfer, również autor scenariusza), ucznia szkoły średniej w prowincjonalny amerykańskim miasteczku. Fabuła rozpoczyna się od uderzenia piorunem, a następnie przechodzimy przez retrospekcję z życia Carsona oraz jego próby poradzenia sobie z odmiennością od przeciętnego mieszkańca Clover i walkę o marzenia. Zarys akcji zapowiada film będący nie wiadomo którym już podejściem do tematu sytuacji wyróżniającej się z tłumu jednostki zamkniętej w systemie, który równa wszystko pod linijkę, jednak spójrzmy, jak poradził sobie z tym zadaniem aktor popularnego serialu Glee.
W szkole średniej Chris Colfer zdecydowanie nie był przeciętnym uczniem. Zajmował się szkolną gazetką literacką, był też przewodniczącym klubu pisarskiego, wygrał konkurs oratorski oraz był w programie Destination ImagiNation. Dużo, co nie?
Carson jest praktycznie kalką Colfera z tamtego okresu, a przynajmniej jeśli chodzi o dokonania. Do tego ma już świetnie zaplanowaną karierę i mierzy naprawdę wysoko. W końcu zostanie redaktorem New Yorkera to spory wyczyn, a jako dziecięce marzenie przewija się Pokojowa Nagroda Nobla. Wszystkie te plany zostają dosłownie spalone, kiedy Carson pada rażony piorunem w przeciągu pierwszych minut filmu.
Mogłoby to być dosyć zabawne, gdyby scenariusz miał po prostu jaja ("Wybory" może?). Niestety jednak zawodzi nas już główny bohater, który wcale nie jest tak wysublimowany ani mądry, jak mu się wydaje. Pokazanie wyjątkowości bohatera zdecydowanie nie polega na otoczeniu go sztampowymi debilami - czego Colfer zdaje się nie wiedzieć. Również styl reżysera, Briana Dannelly'ego, niespecjalnie cokolwiek ratuje, szczególnie, jeśli porównać go do "Rushmore" Andersona. To również film o niedostosowanym do wymogów społeczeństwa chłopaku, który po prostu przerasta wszystkich swoich rówieśników. Jednak o ile "Rushmore" ma w sobie mnóstwo klasy, o tyle "Trafiony..." całkowicie przegrywa na tym polu. W efekcie dostajemy czarną komedię, która nie jest ani czarna, ani śmieszna.
Są jednak elementy, które ratują ten film. Matka Carsona, zagrana przez Allison Janney - rozwódka w najgorszym wydaniu, która bez skrępowania potrafi powiedzieć synowi prosto w twarz, że żałuje nie zrobienia aborcji. Również Rebel Wilson, grająca jedyną zwolenniczkę Carsona, a przy tym dziewczynę uzależnioną od kamery wideo, wprowadza do filmu sporo uroku.
Może początek tej recenzji nie zachęca do obejrzenia "Trafionego...", ale tak naprawdę nie jest to wcale aż tak zły film. Owszem, mógłby być znacznie lepszy gdyby nie megalomania scenarzysty i ogólny brak polotu, ale na pewno są to raczej lekkie i niewymagające minuty spędzone na oglądaniu filmu, który jest po prostu przeciętny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz