22 maja 2015

Zaginięcie Ethana Cartera - recenzja

Podstawowe informacje
ProducentThe Astronauts
WydawcaNordic Games GmbH
ProjektantAdrian Chmielarz
ScenarzystaTom Bissell, Rob Auten
KompozytorMikołaj Stroiński
Data wydania2014
Gatunekprzygodowa, otwarty świat, horror, weird fiction
Tryby gryjednoosobowa
Trudno jest chociażby zacząć opisywać grę, która jest tak podobna do książki i składa się głównie z tajemnicy, emocji i aż nazbyt realistycznego krajobrazu. Do samego końca nie wiadomo właściwie, o co tak dokładnie chodzi, jednak po samej atmosferze panującej w grze można się domyślić, gdzie w końcu dotrzemy.
Grę rozpoczynamy jako Paul Prospero, światowej sławy detektyw zajmujący się sprawami niewyjaśnionymi i nadprzyrodzonymi. Prospero przybywa to niewielkiej miejscowości w odpowiedzi na list jednego ze swych wiernych fanów, Ethana Cartera. Młody Ethan nie jest jednak typowym dzieciakiem - sam Prospero zauważa, że potrafi on dojrzeć to, czego większość osób nie widzi i ma ku temu duży talent. Talent ten właśnie sprowadza na niego nieszczęście i po kolejnym niepokojącym liście, w którym Ethan zaczyna coś przeczuwać, Prospero wyrusza mu na ratunek.
Widok z perspektywy pierwszej osoby sprawia, że od samego początku stajesz się częścią rozgrywki. Od samego początku widać też, jak wiele twórcy włożyli w dbałość o detal. Leśne poszycie, wijące się tu i tam ścieżki, sprzęty rozrzucone wokół opuszczonych domów - wszystko zostało zrobione z ogromną starannością i widać, że wzorowano się na realnie istniejących miejscach. Po dodaniu do tego pięknej, komponującej się z atmosferą gry muzyki, dostajemy grę, która w dużo większej mierze jest przeżyciem, a nie zmaganiem.
Choć oczywiście znajdziemy tam sporo elementów zmuszających do wysiłku intelektualnego.
Prospero to w końcu detektyw i naszym wspólnym zadaniem będzie znalezienie wszystkich elementów i poszlak, a następnie zinterpretowanie i ułożenie w kolejności wydarzeń, które miały miejsce. Tylko poprawne zrobienie tego sprawi, że przedstawiona historia zacznie mieć dla nas sens.
Im dalej w rozgrywkę, tym mroczniej i niebezpieczniej się robi. Krok po kroku dowiadujemy się, że wiele z mistycznych elementów ma jak najbardziej realne podłoże, zaś sam Ethan musiał zmagać się w większej mierze z własną rodziną, niż ze zjawiskami nadnaturalnymi. Jako chłopiec o bardzo rozwiniętej wyobraźni i wrażliwości był niezrozumiany i traktowany pobłażliwie przez pozostałych członków rodziny, którzy czekają tylko, aż Ethan wyrośnie ze swoich dziecinnych marzeń.

Podsumowując

Podczas gry poruszone zostaje wiele poważnych i trudnych tematów, autorom jednak udało się całkowicie uniknąć pretensjonalności i pozostawić graczowi całą interpretację. Napięcie jest stopniowane powoli, zaś fabuła powoli, powoli kieruje nas w stronę nie do końca spodziewanego finału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz