14 sierpnia 2015

Gekkan Shōjo Nozaki-kun - recenzja

Podstawowe informacje
Gatunekkomedia, okruchy życia
Rok wydania2014
Długość12 x 25 minut
Inne tytuły月刊少女野崎くん, Monthly Girls' Nozaki-kun
ReżyserMitsue Yamazaki
ProdukcjaGekkan Shōjo Nozaki-kun Production Committee
ScenariuszYoshiko Nakamura
MuzykaYukari Hashimoto
StudioDogakobo
Główna bohaterka, Sakura, podkochuje się w wysokim, klasowym mruku. Wyznaje mu swoje uczucie, jednak przez nieporozumienie wszystko idzie nie tak, prowadząc do nieprzewidzianych zdarzeń oraz odkrycia niezwykłej tajemnicy dotyczącej obiektu westchnień, znanej tylko nielicznym... Brzmi jak shōjo, wygląda jak shōjo, ale uwierzcie mi - to wcale nie shōjo. Gekkan Shōjo Nozaki-kun to komedia, przez którą rozbolą Was brzuchy ze śmiechu.
Okazuje się, że ukrywanym sekretem tytułowego Nozakiego jest fakt, że rysuje on całkiem popularną mangę shōjo pod pseudonimem. Sakura posiada pewien talent artystyczny i szybko zostaje zrekrutowana w poczet pomocników młodego mangaki. W dalszej historii poznajemy dodatkowe osoby w ten czy inny sposób "zamieszane" w tworzenie mangi oraz całą garść postaci pobocznych.
W anime dominuje humor sytuacyjny i postaci. Sam Nozaki jest bardzo oporny jeśli chodzi o zrozumienie subtelnych uczuć - już sam fakt, że nie zdaje sobie w ogóle sprawy z uczuć Sakury jest dobrym na to dowodem - mimo to udaje mu się narysować bardzo poczytną mangę, której tematem przewodnim jest romans. Liczne nieporozumienia prowadzą tu często do przezabawnych sytuacji, które są nie do zinterpretowania dla osób, które nie oglądały anime lub nie znają postaci.
Dla osób, które nie oglądały: opisz przedstawione na obrazkach sytuacje.
Mimo, że to komedia, Gekkan Shōjo Nozaki-kun uniknęło błędu wielu innych podobnych anime - gagi i zabawne sceny wcale nie przysłaniają tutaj fabuły. Bo fabuła jest, idzie do przodu i ma swój ciąg przyczynowo-skutkowy. Wcale nie jest naciągana czy nielogiczna. Wbrew pozorom dziwne sytuacje mają swoje usprawiedliwienie wynikające z charakterów postaci i ich wzajemnych relacji.
Dla mnie największą zabawą jeśli chodzi o oglądanie było patrzenie, jak Nozaki obserwuje otaczające go osoby i przenosi ich charaktery do swojej mangi. Przeniesieniu ulegają również różne sytuacje, jednak na pewno nie wprost - właściwie wszystkie postaci mają zmienioną płeć i wiele zabawnych sytuacji wynika właśnie z tego. Do tego dochodzą jeszcze przeróżne "eksperymenty", które Nozaki przeprowadza wraz z Sakurą, a które mają na celu sprawdzenie, czy wymyślony fragment jest realistyczny.
Trudno napisać o Gekkan Shōjo Nozaki-kun bez spoilerów, dlatego recenzja może wydać się nieco sucha. Zapewniam jednak, że już od pierwszego odcinka będziecie się dobrze bawić i na pewno cała seria zapadnie Wam w pamięć. Jeśli ktoś szuka zabawnego i lekkiego anime na leniwe wieczory, to Gekkan Shōjo Nozaki-kun jest strzałem w dziesiątkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz